top of page

Tekerlekli Sandalye Nedir? Kim icat Etmiştir? Çeşitleri Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 23 Eki 2021Tekerlekli sandalye kolayca hareket etmek amacıyla yürüyemeyecek durumdaki insanlar ve hastalar tarafından kullanılabilecek bir sandalye benzeri tıbbi bir cihazdır. Tekerlekli sandalyeler genellikle daha iyi bir duruş sağlamak için destekleyici oturma ile, tekerlek monte edilmiş bir sandalye gibi görünür. Tekerlekli sandalyeler manuel, otomatik (akülü) veya elektrikli olabilir. Tekerlekli sandalye 1750 yılında İngiliz mucit James Heath tarafından yapılmıştır. Ünlü isimlerden tekerlekli sandalye kullananlar arasında Stephen Hawking, Frank Gardner, Frank Roosevelt ve hayatının bir döneminde tekerlekli sandalye kullanan Vladimir Lenin yer alıyor.Elle tekerlekli sandalyeler birkaç çeşit olabilir:


Kendinden hareketli olanlar. Bu tekerlekli sandalyeler, büyük arka tekerlekleri döndürmek için ellerini kullanan çok kişi tarafından yönlendiriliyor. Tekerlekli sandalye, tekerleklerden birini döndürmeyerek sağa veya sola döndürülebilir. Bazı kendinden itmeli tekerlekli sandalyeler, koltuğu hareket ettirmek için öne ve arkaya pompalanan bir kol kullanır.

Görevli yardımı gerektiren tekerlekli sandalye. Bunlar başka bir kişi tarafından yönlendirilen daha küçük arka tekerlekli sandalyelerdir. Bunlar daha kompakttır ve çoğu zaman maliyet olarak daha ucuzdur, ancak zor kullanımları sebebi ile pek tercih edilmemektedirler.

Dingil mesafeli sandalyeler Bunlar aslında duruş desteklerini koruyarak daha fazla duruşa olanak tanıyan oturma sistemleri olan tekerlek platformlarıdır.


Elektrikli tekerlekli sandalyeler:


Elektrikli tekerlekli sandalye, kapalı kullanım, açık hava kullanımı veya her ikisi için de optimize edilmiş, pille ya da şarj yardımı ile çalışan tekerlekli sandalyelerdir. Bu koltuklar, şiddetli omurilik lezyonları olan hastalar için geleneksel olmayan teknikler (çene kontrolleri gibi) kullanarak koordine edilebilirlik de dahil olmak üzere daha karmaşık fonksiyonlara sahiptir. Son gelişmeler aynı zamanda tekerlekli sandalyeler için çarpışmayı önleyici bir sistem içerir. Bununla birlikte, elektrikli tekerlekli sandalyeler daha maliyet olarak daha pahalıdır.Engelli insanlarımız için engelsiz bir dünya

Binalar için özel imkanlar gerekmektedir. 1990’lı yıllarda, tekerlekli sandalyeye sahip kişilerin bunları kullanmalarına izin vermek için düşük katlı tramvaylar ve otobüsler inşa edildi. Rampalar ve diğerleri gibi diğer iyileştirmeler yapılmıştır. Özellikle 1980’li ve 1990’lı yıllarda meydana gelen çeşitli toplumsal hareketlerden sonra halka açık olanakları tekerlekli sandalyeyle engelli insanlar için daha erişilebilir kılmaya yönelik genel bir görüş yaygınlaşmıştır. Günümüzde gerek devlet gerekse vakıf ve çeşitli kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen “engelleri aşalım” sloganı ile toplumsal olarak daha da bilinçlendik.


202 görüntüleme2 yorum

2 Comments


Rıdvan Büber
Rıdvan Büber
Oct 23, 2021


Like

.


Like
bottom of page